Instrukcja czasu pracy kierowcy busa

13-06-2018
Instrukcja czasu pracy kierowcy busa

Szanowni Państwo celem nawiązania dobrej współpracy i wyeliminowaniu potencjalnych zagrożeń, niedomówień   proszę o zapoznanie się z niniejszą krótką instrukcją na temat wykorzystania naszego transportu. Pomoże nam we współpracy.    

 

Jak długo kierowca może pracować ? Cała jazda, postój na parkingach, przerwy w jeździe, wszystko – cały dzień:

Kierowca nie może pracować dłużej niż dokładnie i max  15 godzin 0 minut w sumie. Nie ma opcji przekroczenia czasu nawet o 1 minutę ponieważ ona już zalicza mu się do 16 godziny jego pracy. Nam także – my jako firma także jesteśmy karani. Załóżmy że podjechał po Was np. o godz. 9.30 bo tak się umówiliśmy, ale aby do Was przyjechać z „bazy” jechał 30 minut to oznacza iż zaczął pracę o godz. 9.00

Oznacza to iż kategorycznie całkowicie musi zamknąć busa najpóźniej o godz. 24.00 (upłynęło 15 godzin)  

Ile kierowca musi mieć odpoczynku/snu – czyli kiedy kierowca nie zacznie jechać na drugi dzień.                      Nie wolno mu:

 

Ruszyć auta jeśli nie minęło min 11. 00 godzin jego odpoczynku liczonego od momentu zamknięcia samochodu. Nawiązując do przykładu powyżej – kierowca nie może zacząć jechać wcześniej niż o godz. 11.01.                                                          

Czasami po upływie 9 godzin czyli mógłby zacząć od godz. 9.01. O to należy dopytać nas. My bierzemy pod uwagę skrócony czas odpoczynku kierowcy podczas planowania trasy.  

Ile kierowca może w czasie swojego całego dnia pracy o którym mowa wyżej prowadzić auto ?  

Czyli samej czystej jazdy (nie liczymy tu niczego innego np. przerwy na stacji benzynowej, czekaniu na grupę na parkingu) mowa tu tylko o samej jeździe?              

9 godzin – czasami 10 ale w niektórych przypadkach. O to należy dopytać nas. My bierzemy pod uwagę wydłużony czas jazdy podczas planowania trasy.    

 

45 minutowe przerwy w czasie jazdy kierowca musi obowiązkowo zrobić i nie ma tu miejsca na interpretacje inną.

Na każde 4 godziny i 30 minut jazdy musi zrobić minimum  45 minut przerwy. Może to podzielić na dwie części wtedy może być pierwsza przerwa min. 15 minut druga minimum 30 minut. Kierowca nie może jechać dalej jeśli  nie odebrał min. 45 minut przerwy.

Podsumowując:

15 godzin to całkowity czas pracy od momentu wyjechania z bazy. Ruszając auto o godz. 6.00 zakończyć musi o godz. 21.00

9 godzin w w/w czasie ma możliwość jechania autem. Pozostały czas jest przeznaczony na przerwy, postoje kiedy Wy np. zwiedzacie etc. Czasami można wydłużyć czas jazdy do 10 godz. ale o to pytacie nas. Wtedy czas pracy (czyli te 15 godzin) i tak się nie zmienia.

11 godzin – tyle musi odpoczywać/spać po pracy kierowca. Czyli od 21.00 (przykład z góry) do 8.00. Czasami 9 godzin ale o to pytacie nas bo jest to skrócony czas odpoczynku.

45 minut przerwy musi mieć kierowca na każde 4godz. i 30 minut jego jazdy. Przerwy można  podzielić na dwie 15 i 30 minut.

Przekroczenie chociażby o 1 minutę którejkolwiek wytycznej jest wysoce karane zarówno w stronę kierowcy jak i nas właścicieli firmy. Oprócz bardzo wysokich kar pieniężnych są również kary administracyjne w tym cofnięcie koncesji włącznie. Wysokość kar może wynieść np. 12 tys. zł. Sprawdza nas inspekcja ruchu drogowego nawet do roku wstecz włącznie ponieważ wszystkie dane zapisują się w pamięci elektronicznego urządzenia zwanego tachografem wygląda jak radio i jest obok kierowcy. Jego działanie jest na wzór czarnej skrzynki w samolocie. Ponadto sprawdza nas policja, służby graniczne, straż miejska. Kierowcy karta posiada chip (karta jak do bankomatu z chipem) tam dane wymazują się dopiero po upływie 28 dni. Kontrola drogowa polega na sczytaniu danych z urządzenia wiec nie można w jakikolwiek sposób obejść, ominąć  kontroli czy wymazać jakichkolwiek danych nawet sprzed wielu dni czy tygodni.

Ustawodawca w całej Unii Europejskiej szczegółowo reguluje transport, my go przestrzegamy a Państwo macie bezpieczeństwo. Nie możemy kazać kierowcy, zmuszać lub prosić o przekraczanie wytycznych. Grozi surowymi to konsekwencjami. Więc zapraszamy do bezpiecznej i zgodnej z prawem – jazdy. 

Zakres oferowanych przez nas usług
Zaufali nam ❯
ADRES
ul. Sokołowska 9
01-142 Warszawa